Transport szczepionek? Telematyka pomoże

W 2020 roku cały świat zaskoczyła pandemia koronawirusa, a już zimą jednym z najważniejszych tematów były szczepionki. Razem z nimi na językach znalazł się nieoczekiwanie… transport. Okazało się bowiem, że do bezpiecznego przewozu szczepionek wymagane są konkretne warunki. Nie każdy mógł się zatem podjąć tego zadania.

Z PR-owego punktu widzenia, wyciągnięcie aspektu transportu szczepionek było dla całej branży zbawienne. W całym 2020 roku niewiele się o niej mówiło choć owszem, przybyło jej problemów wraz z pandemią, była niezbędna, nie sposób było jej zatem ograniczyć. Co więcej, okazało się, że musiała wręcz się rozrosnąć, wraz z olbrzymim wzrostem handlu online. Kiedy do mediów dotarł zatem temat bezpiecznego transportu szczepionek w kontrolowanych warunkach, wielu zwykłych klientów nagle zrozumiało, że nie wystarczy posiadanie ciężarówki i odpowiedniego prawa jazdy. Transport towarów, z których wszyscy korzystamy na co dzień i nie myślimy tu tylko i wyłącznie o bezcennych produktach medycznych, wymaga zdecydowanie więcej.

Poproś o ofertę

Niełatwy kawałek chleba

Jednym z konkretnych warunków, jakie firma transportowa musi spełnić, by móc podjąć się przewozu wielu towarów, jest utrzymanie określonej temperatury w ładowni. Transport w kontrolowanych warunkach jest niezwykle ważny – wymagają go zarówno leki, produkty żywnościowe, kosmetyki i chemia, materiały budowlane, a nawet coraz częściej skomplikowana elektronika. Każdy z typów towarów ma zresztą inne wytyczne. Leki można przewozić w trzech przedziałach, z których najniższy zaczyna się od 2 stopni Celsjusza, a najwyższy kończy na 25 stopniach. Jeszcze inne wymogi będą miały rośliny lub konkretne produkty spożywcze – mięso, mrożonki, owoce, a nawet wyroby czekoladowe.

Przewóz takich towarów w kontrolowanych warunkach jest zadaniem wymagającym na każdym etapie jego realizacji. Od logistyka wymaga się zaplanowania całego łańcucha dostawy w sposób jak najszybszy (czas jest kluczowy), a także zapewniający odpowiednie warunki również podczas przeładunków. Także kierowcy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, dlatego cenione w branży są firmy, które posiadają pracowników specjalizujących się w tego typu transportach.

Oczywiście wszystko musi się odbywać za pomocą odpowiednio wyposażonych pojazdów – współczesne chłodnie montowane na naczepach potrafią utrzymywać konkretną temperaturę długie godziny. Niemniej jednak coraz więcej firm decyduje się na instalację specjalnych czujników mierzących nieustannie temperaturę w ładowni i informujących o ewentualnych przekroczeniach. Nie jest to jedynie zabezpieczanie się na wypadek roszczeń ze strony klientów (zgodnie z przepisami, za spadek jakości lub zepsucie się produktów, spowodowane nieodpowiednią temperaturą w komorze chłodniczej, odpowiedzialność ponosi przewoźnik). Jest to przede wszystkim możliwość poszerzenia spektrum działalności, jako że pozyskanie stałych klientów obracających towarami wrażliwymi, jak choćby lekami, jest bardzo wartościowe z biznesowego punktu widzenia.

Pomocna elektronika

Jednym z systemów, które umożliwiają monitoring temperatur w ładowni w czasie rzeczywistym, jest TrustTrack uzupełniony o odpowiedni moduł instalowany w ciężarówce. Dane, jakie system pozyskuje i przekazuje do systemu, pochodzą albo bezpośrednio z chłodni, albo ze specjalnych czujników, które można zainstalować w ładowni. Firma Ruptela, producent systemu, oferuje kilka rodzajów czujników, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, śledzących zresztą również inne czynniki, jak np. wilgotność. Takie rozwiązanie zapewnia kierowcę i spedytora że odpowiednie warunki są utrzymane dla przewożonego towaru.

Jeśli dojdzie do jakichkolwiek przekroczeń założonego przedziału temperatury, system natychmiast zaalarmuje wszystkie wskazane osoby w wybranej formie. Potrafi wysłać e-mail, ale także wyświetlić odpowiedni monit na ekranie systemu TrustTrack, a nawet przekazać alarm za pośrednictwem SMS. Dostęp do danych z czujników można uzyskać w każdej chwili. TrustTrack umożliwia także generowanie przystępnych raportów uwzględniających zmiany temperatury to bardzo dobry dodatek do faktury dla klienta, który utwierdzi go w przekonaniu, że twoja firma dokłada wszelkich starań do zapewnienia odpowiednich warunków usługi.

Poproś o ofertę

Systemy posiadające możliwość monitorowania temperatury, takie jak uzupełniony o odpowiednie moduły TrustTrack, w zasadzie z dnia na dzień stają się w transporcie niezbędne. Już teraz zgodnie z przepisami Unii Europejskiej środki transportu, podobnie jak i magazynowania głęboko mrożonych produktów spożywczych muszą rejestrować temperaturę w odpowiednich odstępach czasu.

Podobne wytyczne dotyczą innych towarów wymagających kontrolowanych warunków. Bardzo często nie ograniczają się one też jedynie do monitorowania temperatury i alarmowania w przypadku ewentualnych zmian. Rejestrują wszystkie odczyty, generują odpowiednie raporty uzupełnione o daty i godziny. Takie dokumenty są niezbędne firmie transportowej i w niektórych przypadkach muszą być nawet przechowywane po wykonaniu usługi przez odpowiedni czas.

Połapać się w wytycznych

Oczywiście możliwość utrzymywania odpowiedniej temperatury w ładowni podczas transportu nie wyczerpuje wszystkich wytycznych dotyczących transportu towarów w warunkach kontrolowanych. Jest ich dużo więcej, zazwyczaj większość z nich jest określona przez producenta, w niektórych przypadkach – choć bardzo nielicznych – precyzują je też ogólne przepisy.

Samo utrzymanie temperatury nie wystarczy – liczy się także w jaki sposób jest to wykonane. Niektóre produkty nie mogą się też przemrozić, w ich przypadku odpadają zatem niektóre rodzaje opakowań w połączeniu z wkładami chłodzącymi. Inne potrzebują odpowiedniej wilgotności, oświetlenia lub zaciemnienia, nie wspominając o warunkach higienicznych czy bezpieczeństwie na naczepie, czyli odpowiednim spakowaniu i zabezpieczeniu towaru przed przesuwaniem czy przewracaniem się. Jeśli któryś z wymaganych czynników nie zostanie spełniony – towar często nadaje się do utylizacji.

Ponadto, co w pełni zrozumiałe, jednym z najważniejszych czynników pozostaje czas. Liczy się on wręcz podwójnie, nie tylko ze względu na szybkość wykonania usługi, czyli czas oczekiwania na dostarczenie towaru, ale także na fakt, że tego typu produkty często mają bardzo krótki czas przydatności.

Poproś o ofertę

Ilość wytycznych może zakręcić w głowie nawet najbardziej doświadczonym spedytorom, warto zatem ograniczyć swoją specjalizację. Niemniej jednak nie należy się zrażać. Z pomocą przychodzą bowiem nowoczesne technologie. System TrustTrack firmy Ruptela, już teraz wykorzystywany do planowania tras i przydzielania zadań kierowcom, a więc do bieżącej obsługi najważniejszych aspektów działania firmy transportowej, pomoże się w tym wszystkim połapać.

Od monitoringu temperatury na bieżąco, przez planowanie tras z uwzględnieniem aktualnych warunków drogowych tak, by cała usługa trwała jak najkrócej, do pilnowania kierowców, by jechali łagodnie i bezpiecznie – TrustTrack to kompleksowe rozwiązanie dostarczające niezwykle precyzyjnych danych, które w przypadku transportu w kontrolowanych warunkach stają się niewątpliwą zaletą.